logotype
20
MAJ
  Słowo na niedziele -Anna Gołębicka

Ciąg dalszy sprawy niepełnosprawnych dzieci!

Podatek Solidarnościowy
 Od lat dużo w naszym kraju mówi się o podatkach. I oczywiście wszyscy wszystko wiedzą najlepiej. Wszyscy się znają i wiedzą o co chodzi. Tylko gdy bada się ten stan wiedzy to okazuje się, że ludzie uważają, że u nas wszyscy płacą taki sam podatek, czyli tyle samo. Kompletnie nie odróżniając podatku liniowego o od pogłównego (zgodnie, z którym każdy podatnik płaci nominalnie określoną kwotę podatku). Po prostu zakładamy, że 19% od sumy tysiąc złotych to tyle samo co 19% od sumy dziesięć tysięcy. Już nie mówiąc o tym, że więcej zarabiający wpadają w drugi próg podatkowy. I teraz nagle okazuje się, że trzeba jeszcze coś dołożyć. Komu? Tym co mają? Jak mają to im nie ubędzie?

Co za wstrętna populistyczna propaganda i manipulacja. Skoro zgadzasz się człowieku na to, żeby niepełnosprawni dostali wsparcie to zapewne zgodzisz się, żeby zabrać je najbogatszym?
Bardzo niebezpieczny eksperyment społeczny…

Wyobraźcie sobie, kogoś kto jest sprawny, obyty, odważny, przebojowy?
Jeśli zaczniemy nakładać na niego kolejne podatki, to za moment zacznie je płacić tam, gdzie go nie złupią pod słusznym społecznym pretekstem. I nie będzie ani 4%, ani 19%, ani 32% bo te pieniądze będą w innym kraju? A już rymując… Będą w jakimś „raju”.
I to jest cała konkluzja. Jak przegniemy to za chwilę ci bogaci nie zapłacą nic. Zapłacą gdzie indziej. Dlatego tak sobie myślę, że słowo na weekend to dystans i zdrowy rozsądek.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych brzmi dumnie. Przedstawiciele rządu tłumaczą pojawienie się podatku solidarnościowego 4 % od dochodów, jakie przyjdzie zapłacić grupie najlepiej zarabiających Polaków zapewnieniem środków na program wsparcia dla osób niepełnosprawnych, ale kryje się pod nim precedens, który dziś dotyczy tych najbogatszych a za chwilę może dotknąć nas wszystkich.
Popieram całym sercem niepełnosprawnych i życzę nam wszystkim abyśmy żyli w kraju, który tak gospodaruje środkami, aby na rzeczy ważne nie trzeba było ogłaszać narodowych danin. Takie zrzuty, jak pokazuje historia zwykle nie świadczyły dobrze ani o rządzących ani o stanie państwa.

20maja